Dlaczego szczotkowanie nie wystarcza?
Zaleca się szczotkowanie zębów po każdym posiłku, jednak w dzisiejszych realiach bywa to niemożliwe. Dlatego mycie trzy a nawet dwa razy dziennie, jeśli w międzyczasie nitkujemy zęby, płuczemy dedykowanymi do tego płynami musi być wystarczające wśród osób pracujących. Jest to akceptowalne, a raczej nie mamy innego wyjścia, natomiast w takich warunkach należy pamiętać o częstszych wizytach kontrolnych i zabiegach higienizacji jamy ustnej wykonywanych u stomatologa. Specjalistyczne narzędzia jak skaler ultradźwiękowy, piaskarka i inne zapewniają największą skuteczność czyszczenia, w czasie którego usuwana jest płytka nazębna i kamień nazębny, które są miejscem gromadzenia się bakterii próchnicotwórczych i chorobotwórczych.
Co należy więc robić aby lepiej dbać o zęby?
Tylko połączenie tych elementów zapewni ci zdrowy uśmiech, ale również pomoże chronić przed próchnicą, utratą zębów i chorób przyzębia i dziąseł.
Jak często powinno się czyścić zęby w chorobach dziąseł i przyzębia?
W takich przypadkach częstość zabiegów zaleca stomatolog na podstawie indywidualnego planu leczenia. Warto, aby dobry periodontolog ocenił stopień zaawansowania problemu i jeśli to konieczne zlecił leczenie. Im wcześniej się to uda, tym będzie ono skuteczniejsze.